Competitions

Club members are encouraged to compete at all levels. We believe that taking part not only helps members improve their karate skills but also provides them with exposure to the wider karate community.

Kyokutan Invite Competition, 5th October, 2019

Participating clubs: Junsui Shotokan Karate Do, Kyokutan Karate, Lyons Karate Club, Sho Shin Kai, Shu-Ha-Ri Shotokan Karate-Do, and Ten-Chi Karate Club. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a tremendous success. The results are as follows:


Kata (Under 10, 7th kyu & Below)

1st - Taylor Clayton (Sho Shin Kai)

2nd - Tobias Whitfield (Lyons)

3rd - Joseph Ward (Lyons)


Kata (10 - 15, 7th kyu & Below)

1st - Matilda Cudburtson (Sho Shin Kai)

2nd - Lucas Hinde (Lyons)

3rd - Ben Lumley (Lyons)


Kata (Under 10, 4th - 6th kyu)

1st - Maizie Wrangham (Kyokutan)

2nd - Lewis Paton (Ten-Chi)

3rd - Rosie Lewis (Lyons)


Kata (10 - 15, 4th - 6th kyu)

1st - Amelle Wrangham (Kyokutan)

2nd - Finlay Thomas (Kyokutan)

3rd - Matthew Simpson (Junsui)


Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Liam Lincoln (Junsui)

2nd - Luke Berriman (Lyons)

3rd - Nathan Humter (Kyokutan)


Kata (16 and over, 4th kyu & below)

1st - Ben Waldie (Kyokutan)

2nd - Zephyr Boden (Sho Shin Kai)

3rd - Katie Marsh (Lyons)


Kata (Female 16 and over, 3rd kyu & above)

1st - Laura Wilson (Junsui)

2nd - Katelyn Payne (Junsui)

3rd - Lisa Simpson (Junsui)


Kata (Male 16 and over, 3rd kyu & above)

1st - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

2nd - Kevin Welburn (Lyons)

3rd - Luke Rowcroft (Kyokutan)


Kata (Team, Open)

1st - Jon Barley, David Pounds, Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - Laura Wilson, Charlotte Hedley, Katelyn Payne (Junsui)

3rd - Finlay Thomas, Maizie Wrangham, Amelle Wrangham (Kyokutan)


Kumite (9 & Under, Open)

1st - Lewis Paton (Ten-Chi)

2nd - Joseph Ward (Lyons)

3rd - Maizie Wrangham (Kyokutan)


Kumite (10 - 12, Open)

1st - Finlay Thomas (Kyokutan)

2nd - Liam Lincoln (Junsui)

3rd - Leon Saunders (Lyons)


Kumite (13 - 15, Male)

1st - Luke Berriman (Lyons)

2nd - Jude Leadbetter (Kyokutan)

3rd - Ben Lumley (Lyons)

Kumite (16 & over, Female)

1st - Lisa Simpson (Junsui)

2nd - Sarah Bell (Junsui)

3rd - Katelyn Payne (Junsui)


Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Kevin Wellburn (Lyons)

2nd - Ben Waldie (Kyokutan)

3rd - Lewis Lumley (Lyons)


1st JSKD Durham Open, 6th July, 2019

We recently took part in the JSKD Durham Open at the Belmont Community School in Belmont. We thoroughly enjoyed the competition and placed in all the events we took part in.

Kata (6th kyu and above, 8 years and under)

1st - Maizie

Kata (7th kyu and below, 9 -12 years)

2nd - Jakub

Kata (6th kyu and above, 9 - 12 years)

3rd - Jude

Kata (6th kyu and above, 13 - 15 years)

2nd - William

Kata (3rd kyu and above, 16 and over)

2nd - Luke

Team Kata (under 16's)

1st - Kyokutan A (Maizie, Finlay, Amelle)

Kumite (Female, 8 years and under, open grade)

1st - Maizie

Kumite (Male, 9 - 12 years, open grade)

2nd - Finlay

Kumite (Male, 13 - 15 years, open grade)

3rd - William

Kumite (Male, over 16, open grade)

3rd - Luke

Honourable mentions for all the squad: Jon, Luke, Nathan, Jude, William, Maizie, Finlay, Ben, Jakub & Amelle.

EKO National and European Championships, 2nd March, 2019

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the North Solihull Sports Centre in Birmingham. We are exceedingly proud of our squad for all the effort and hard work they put in both prior to the event and on the day.

Kata (4th kyu and below, over 11 & under 16)

2nd - William

Kata (Male, 16 and over, open grade)

1st - Luke

3rd - Jon

Kumite (Female, over 8 & under 10, open grade)

3rd - Maizie

Kumite (Male, over 10 & under 16, under 4' 9", open grade)

3rd - Jude

Honourable mentions for all the squad: Jon, Luke, Jude, William, Maizie & Finlay.

2nd North East International Open, 16th February, 2019

Our first time at this competition and the squad all did very well.

Individual Kata (7 - 9 years old, Up to 8thKyu)

3rd - Jakub Koloziej

Honourable mentions for all the squad: Jon, Nathan, Jude, Elsa, William, Maizie, Finlay & Jakub.

Kyokutan Invite Competition, 6th October, 2018

Participating clubs: Junsui Shotokan Karate Do, Kyokutan Karate, Lyons Karate Club, Sho Shin Kai, Shu-Ha-Ri Shotokan Karate-Do, Ten-Chi Karate Club, and The Yorkshire Karate Association. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a tremendous success. The results are as follows:


Kata (Under 10, 7th kyu & Below)

1st - Jakub Koloziej (Kyokutan)

2nd - Harry Gray (Kyokutan)

3rd - Taylor Clayton (Sho Shin Kai)


Kata (10 - 16, 7th kyu & Below)

1st - Liam Lincoln (Junsui)

2nd - Liam Hunter (Junsui)

3rd - Matthew Carter (Kyokutan)


Kata (Under 11, 4th - 6th kyu)

1st - Olivia Foster (Yorkshire Karate Association)

2nd - Jack Dixon (Junsui)

3rd - Seth Farmer (Kyokutan)


Kata (11 - 16, 4th - 6th kyu)

1st - William Pounds (Kyokutan)

2nd - Jude Leadbetter (Kyokutan)

3rd - Elsa Butler (Kyokutan)


Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Alex Lee (Yorkshire Karate Association)

2nd - Callum Wright (Kyokutan)

3rd - Ben Barley (Kyokutan)


Kata (16 and over, 4th kyu & below)

1st - Geoff Lodge (Kyokutan)

2nd - Ben Waldie (Kyokutan)

3rd - Neil Foster (Yorkshire Karate Association)


Kata (16 and over, 3rd kyu & above)

1st - Oliver Willison (Yorkshire Karate Association)

2nd - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

3rd - Jon Barley (Kyokutan)


Kata (Team, Open)

1st - Jon Barley, David Pounds Tess Kacprzak (Kyokutan)

2nd - Charlotte Hedley, Fiona Jones, Sarah-Jayne Sams (Junsui)

3rd - William Pounds, Finlay Thomas, Maizie Wrangham (Kyokutan)


Kumite (9 & Under, Open)

1st - Jakub Kolodziej (Kyokutan)

2nd - Lewis Paton (Ten-Chi)

3rd - Daniel Bell (Junsui)


Kumite (10 - 12, Open)

1st - William Pounds (Kyokutan)

2nd - Finlay Page (Yorkshire Karate Association)

3rd - Liam Lincoln (Junsui)


Kumite (13 - 15, Male)

1st - Alex Lee (Yorkshire Karate Association)

2nd - Luke Berriman (Lyons)

3rd - Callum Wright (Kyokutan)

Kumite (13 - 15, Female)

1st - Mia Gamble (Junsui)

2nd - Elsa Butler (Kyokutan)

3rd - Katelyn Payne (Junsui)

Kumite (16 & over, Female)

1st - Angela Sampson (Sho Shin Kai)

2nd - Aimee Potts (Lyons)

3rd - Leah Pattison (Junsui)


Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Kevin Wellburn (Lyons)

2nd - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

3rd - Geoff Lodge (Kyokutan)


Kyokutan Invite Competition, 7th October, 2017

Participating clubs: Junsui Shotokan Karate Do, Kyokutan Karate, Lyons Karate Club, Sho Shin Kai, Shu-Ha-Ri Shotokan Karate-Do, Sukona Karate, Ten-Chi Karate Club, and The Yorkshire Karate Association. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a tremendous success. The results are as follows:


Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - Grace Foster (Yorkshire Karate Association)

2nd - James Jones (Junsui)

3rd - Harry Gray (Kyokutan)


Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - Finley Page (Yorkshire Karate Association)

2nd - Seth Farmer (Kyokutan)

3rd - Oscar Fleetham (Yorkshire Karate Association)


Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Alex Lee (Yorkshire Karate Association)

2nd - Callum Wright (Kyokutan)

3rd - Ben Barley (Kyokutan)


Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Angela Sampson (Sho Shin Kai)

2nd - Neil Foster (Yorkshire Karate Association)

3rd - Geoff Lodge (Kyokutan)


Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Oliver Willison (Yorkshire Karate Association)

2nd - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

3rd - Jon Barley (Kyokutan)


Kata (Team, Open)

1st - Callum Wright, Ben Barley, Nathan Hunter (Kyokutan)

2nd - Jon Barley, David Pounds, Tess Kacprzak (Kyokutan)

3rd - Alex Lee, Finley Page, Oscar Fleetham (Yorkshire Karate Association)


Kumite (9 & Under, Open)

1st - Finlay Thomas (Kyokutan)

2nd - Seth Farmer (Kyokutan)

3rd - Olivia Foster (Yorkshire Karate Association)


Kumite (10 - 12, Open)

1st - Marshall Guyll (Ten-Chi)

2nd - Ethan Wilson (Ten-Chi)

3rd - Charlie Wilde (Ten-Chi)


Kumite (13 - 15, Male)

1st - Alex Lee (Yorkshire Karate Association)

2nd - Callum Wright (Kyokutan)

3rd - Aaron Howley (Kyokutan)

Kumite (13 - 15, Female)

1st - Aimee Potts (Lyons)

2nd - Mia Gamble (Junsui)

3rd - Rebecca Pearson (Junsui)

Kumite (16 & over, Female)

1st - Angela Sampson (Sho Shin Kai)

2nd - Tess Kacprzak (Kyokutan)


Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Lewis Lumley (Lyons)

2nd - Kevin Ayres (Lyons)

3rd - Neil Foster (Yorkshire Karate Association)

EKO National and European Championships, 4th March, 2017

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the North Solihull Sports Centre in Birmingham.

We are exceedingly proud of our squad for all the effort and hard work they put in both prior to the event and on the day.

Kata (Male, 4th kyu and below, 16 and over)

3rd - Paul

Kata (Female, 16 and over, open grade)

3rd - Tess

Kata (Team, Under 16)

2nd - Luke, Callum & Ben

Kumite (Male, 10 - 16, Under 4' 9", open grade)

3rd - Jude

1st - Callum

Kumite (Male, Under 16, Under 5' 3" & over, open grade)

3rd - Luke

Kumite (Male, Over 16, 4th kyu and below)

2nd - Paul

Kyokutan Invite Competition, 5th November, 2016

Participating clubs: Junsui Shotokan Karate Do, Kyokutan Karate, Sho Shin Kai, Shu-Ha-Ri Shotokan Karate-Do, Sukona Karate, Ten-Chi Karate Club. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a great success. The results are as follows:

Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - Marshall Guyll (Ten-Chi)

2nd - Tallia Guyll (Ten-Chi)

3rd - Aiden Casemore (Sho Shin Kai)

Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - Jude Leadbetter (Kyokutan)

2nd - Mia Gamble (Junsui)

3rd - Aaron Howley (Kyokutan)

Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Katie Strangward (Junsui)

2nd - Luke Rowcroft (Kyokutan)

3rd - Callum Wright (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Jack Strangward (Junsui)

2nd - Angela Samson (Sho Shin Kai)

3rd - Geoff Lodge (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

2nd - Tony Young (Sho Shin Kai)

3rd - Jon Barley (Kyokutan)

Kata (Team, Open)

1st - Luke Rowcroft, Callum Wright, Ben Barley (Kyokutan)

2nd - Tony Young, Molly Henry, Fahim Nazimi (Sho Shin Kai)

3rd - Tallia Guyll, Ethan Wilson, Marshall Guyll (Ten-Chi

Kumite (9 & Under, Open)

1st - Seth Farmer (Kyokutan)

2nd - Grace Wild (Ten Chi)

3rd - Jenson Jones (Ten-Chi)

Kumite (10 - 12, Open)

1st - Aaron Lloyd (Junsui)

2nd - Megan Donaghy Marshall (Ten-Chi)

3rd - Aiden Casemore (Sho Shin Kai)

Kumite (13 - 15, Male)

1st - Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - Callum Wright (Kyokutan)

3rd - Declan Stevenson (Sho Shin Kai)

Kumite (13 - 15, Female)

1st - Molly Henry (Sho Shin Kai)

2nd - Jasmine Hoque (Ten-Chi)

3rd - Katie Strangward (Junsui)

Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Jake Hutton (Kyokutan)

2nd - Paul Holliday (Kyokutan)

3rd - Iain Pennington (Shu-Ha-Ri)

EKO National and European Championships, 5th March, 2016

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the North Solihull Sports Centre in Birmingham.

We are exceedingly proud of our squad for all the effort and hard work they put in both prior to the event and on the day. For many of our squad this was their first taste of a large national competition.

Kata (Male, 4th kyu and below, 16 and over)

Jnt 3rd - Paul

Jnt 3rd - Geoff

Kata (Team, Under 16)

2nd - Luke, Callum & Ben

Honourable mentions for all the squad: Jon, Jake, Luke, Callum, Ben, Nathan, Paul, Aaron, William, Nicole, Grace, Jude and Geoff.

Kyokutan Invite Competition, 3rd October, 2015

Participating clubs: Akira Karate Do, Kyokutan Karate, Junsui Shotokan Karate Do, Sho Shin Kai, Sukona Karate, Ten-Chi Karate Club. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a great success. The results are as follows:

Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - Seth Farmer (Kyokutan)

2nd - Jordan Whittle (Sho Shin Kai)

3rd - Isobel Payne (Sho Shin Kai)

Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - Robbie Chalmers (Akira)

2nd - Nathan Hunter (Kyokutan)

3rd - Aaron Howley (Kyokutan)

Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - Callum Wright (Kyokutan)

3rd - Ben Barley (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Rick Barnes (Kyokutan)

2nd - Jack Strangward (Junsui)

3rd - Sarah Bell (Junsui)

Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Tony Young (Sho Shin Kai)

3rd - Zak Morrill (Sho Shin Kai)

Kata (Team, Open)

1st - Luke Rowcroft, Callum Wright, Ben Barley (Kyokutan)

2nd - Jon Barley, David Pounds, Rick Barnes (Kyokutan)

3rd - Chris Cran, Ray Danks, Leah Mears (Sukona)

Kumite (9 & Under, Open)

1st - Megan Donaghy Marshall (Ten Chi)

2nd - Marshall Guyll (Ten Chi)

3rd - Jude Leadbetter (Kyokutan)

Kumite (10 - 12, Open)

1st - James Bendle (Kyokutan)

2nd - Nicole Hanson (Kyokutan)

3rd - Aaron Howley (Kyokutan)

Kumite (13 - 15, Male)

1st - Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - Declan Stevenson (Sho Shin Kai)

Kumite (13 - 15, Female)

1st - Jasmine Hoque (Ten-Chi)

2nd - Molly Henry (Sho Shin Kai)

3rd - Leah Mears (Sukona)

Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Nathan Haywood (Junsui)

3rd - Zak Morrill (Sho Shin Kai)

Taisho-Do Open Karate Championships, 28th June, 2015

We took a small squad to the Taisho-Do Open Karate Championships held at the Billingham Forum Leisure Complex and again were successful in our endeavours. Our major successes were:

Kumite (Junior Mens 16 yrs + : Novice – 4th Kyu)

1st - Paul

Kumite (Senior Mens 35 yrs + : Veterans)

3rd - Jon

Honourable mentions for Seth, Aaron, Georgia, Nathan, Ben and Callum - a good performance by everyone.

Junsui Shotokan Karate Do Interclub Competition, 17th May, 2015

The 1st Junsui Shotokan Karate Do Interclub Competition took place on the 17th May at the Durham Free School.

The competition was very enjoyable and well run.

Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - William Pounds (Kyokutan)

2nd - Ellie Pounds (Kyokutan)

3rd - Owen Alderson (JSKD)

Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - James Bendle (Kyokutan)

2nd - Nathan Hunter (Kyokutan)

3rd - Aaron Howley (Kyokutan)

Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Katie Strangward (JSKD)

2nd - Ben Barley (Kyokutan)

3rd - Callum Wright (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Rick Barnes (Kyokutan)

2nd - Sarah Bell (JSKD)

3rd - Michael Hedley (JSKD)

Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Jon Barley (Kyokutan)

2nd - David Pounds (Kyokutan)

3rd - Nathan Haywood (JSKD)

Kata (Team, Open)

1st - Callum Wright, Ben Barley, James Bendle (Kyokutan)

2nd - Mark Phelps, Katie Strangward, Jack Strangward (JSKD)

3rd - David Mathias, Simon Mathias, Michael Hedley (JSKD)

Kumite (9 & Under, Open)

1st - William Pounds (Kyokutan)

2nd - Owen Alderson (JSKD)

3rd - Alex Hughes (JSKD)

Kumite (10 - 12, Open)

1st - Aaron Lloyd (JSKD)

2nd - James Bendle (Kyokutan)

3rd - Ben Shovlin (JSKD)

Kumite (13 - 15, Female)

1st - Katie Strangward (JSKD)

2nd - Georgia Holliday (Kyokutan)

Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Nathan Haywood (JSKD)

2nd - Paul Holliday (Kyokutan)

3rd - George Gazis (JSKD)

Honourable mentions for Edward, Paddy and Seth.

EKO National and European Championships, 7th March, 2015

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the Cocks Moor Leisure Centre in Birmingham.

We are exceedingly proud of our squad and we brought back 6 medals from this prestigious competition, our best ever total!

Kata (4th kyu and below, Under 11)

3rd - Nathan

Quarter-Finalist: James

Kata (4th kyu and below, 11 - 16)

3rd - Aaron

Kata (3rd kyu and above, Under 16)

3rd - Callum

Kata (Female, 3rd kyu and above, Over 16)

2nd - Rachel

Kumite (Male, Any grade, 8 - 10)

Quarter-Finalist: William

Kumite (Male, Any grade, Under 16, 4'9" - 5'3")

3rd - Luke

Kumite (Male, 4th kyu and below, Over 16)

3rd - Paul

Honourable mentions for Georgia, Jon and David.

Kyokutan Invite Competition, 18th October, 2014

Participating clubs: Kyokutan Karate, Junsui Shotokan Karate Do, Peterlee Martial Arts Club, Sho Shin Kai, Sukona Karate Club, Ten-Chi Karate Club. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a great success. The results are as follows:

Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - Aaron Howley (Kyokutan)

2nd - William Pounds (Kyokutan)

3rd - Charlotte Jobling (Sho Shin Kai)

Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - James Bendle (Kyokutan)

2nd - Katie Strangward (Junsui)

3rd - Nathan Hunter (Kyokutan)

Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Ben Barley (Kyokutan)

2nd - Luke Rowcroft (Kyokutan)

3rd - Joshua Rooney (Sho Shin Kai)

Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Aspasia Christodoulou (Junsui)

2nd - Sarah Bell (Junsui)

3rd - Paul Holliday (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Rachel Harpin (Kyokutan)

3rd - Tony Young (Sho Shin Kai)

Kata (Team, Open)

1st - Luke Rowcroft, Callum Wright, Ben Barley (Kyokutan)

2nd - Tony Young, Leah Ball, Molly Henry (Sho Shin Kai)

3rd - Joshua Rooney, Jonathan Loverance, Thomas Skelton (Sho Shin Kai)

Kumite (9 & Under, Open)

1st - Ben Marley (Junsui)

2nd - William Pounds (Kyokutan)

3rd - Corey Carr (Junsui)

Kumite (10 - 12, Open)

1st - Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - James Bendle (Kyokutan)

3rd - Jasmine Hoque (Ten-Chi)

Kumite (13 - 15, Open)

1st - Thomas Skelton (Sho Shin Kai)

2nd - Molly Henry (Sho Shin Kai)

Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Steve Mason (Peterlee Martial Arts)

3rd - Zak Morrill (Sho Shin Kai)

EKO National and European Championships, 1st March, 2014

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the Cocks Moor Leisure Centre in Birmingham.

We are exceedingly proud of our squad and we now have two National And European Champions in the club:

Kata (4th kyu and below, Under 11)

1st - Callum

Semi-Finalist: James

Kumite (Male, 11 - 16, Any grade, 4'9" - 5'3")

1st - Luke

Kata (Female, 3rd kyu and above, Over 16)

Semi-Finalist: Rachel

Kata (Male, 4th kyu and below, Over 16)

Semi-Finalist: Shaun

Kumite (Male, Any grade, Under 11)

Semi-Finalist: James

Kumite (Male, 4th kyu and below, Over 16)

Quarter-Finalist: Shaun

Honourable mention for Ben

Kyokutan Invite Competition, 19th October, 2013

For the first time we hosted a competition and invited the Sukona Karate Club, the Ten-Chi Karate Club and the Shotokan Karate and Freestyle Kickboxing Academy to take part. We would like to thank those clubs for participating and making the competition a great success.

The results area as follows:

Kata (Under 16, 7th kyu & Below)

1st - Katie Strangward (SKFKA)

2nd - Aaron Fernandez (Kyokutan)

3rd - Aiden Williams (Kyokutan)

Kata (Under 16, 4th - 6th kyu)

1st - Callum Wright (Kyokutan)

2nd - Ben Barley (Kyokutan)

3rd - Callum Hennigan (Ten-Chi)

Kata (Under 16, 3rd kyu & above)

1st - Luke Rowcroft (Kyokutan)

2nd - Leah Mears (Sukona)

3rd - Jasmine Hoque (Ten-Chi)

Kata (16 and Over, 4th kyu & below)

1st - Grant Rawlings (Kyokutan)

2nd - Shaun Ackerley (Kyokutan)

3rd - Patrick Quigley (Kyokutan)

Kata (16 and Over, 3rd kyu & above)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Rachel Harpin (Kyokutan)

3rd - Jon Barley (Kyokutan)

Kata (Team, Open)

1st - Jon Barley, Callum Wright, Ben Barley (Kyokutan)

2nd - Rachel Harpin, Luke Rowcroft, James Bendle (Kyokutan)

3rd - Andrew Greaves, Chris Cran, Luke Hardy (Sukona)

Kumite (9 & Under, Open)

1st - James Bendle (Kyokutan)

2nd - Ben Marley (SKFKA)

3rd - Alfie Watson (Ten-Chi)

Kumite (10 - 12, Open)

1st - Jonathan Bell (Kyokutan)

2nd - Aaron Fernandez (Kyokutan)

3rd - Ben Barley (Kyokutan)

Kumite (Mens 16 & over, Open)

1st - Chris Cran (Sukona)

2nd - Shaun Ackerley (Kyokutan)

3rd - Nathan Haywood (SKFKA)

EKO National Championships, 2nd March, 2013

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the Cocks Moor Leisure Centre in Birmingham.

Once again we did not come back empty handed and are particularly proud of the following achievements:

Kumite (Under 11)

2nd - Luke

Quarter-Finalists: Ben, Callum & Jonathan

Kata (4th kyu and below, Under 11)

3rd - Callum

Quarter-Finalists: James & Jonathan

Kata (3rd kyu and above, 16 and over)

3rd - Rachel

Honourable mentions for Adil, Aditya, Raj and Jon.

Ten-Chi Inter-Club, 14th October, 2012

We recently took part in the Inter-Club competition hosted by the Ten-Chi Karate Club.

Once again the squad did very well at this competition and took home more than out fair share of trophies!

Our full list of achievements are:

Junior Kata (9 and under):

2nd - Jonathan

Junior Kumite (9 and under):

1st - Callum

3rd - Jonathan

Junior Kumite (14 and under):

3rd - Adil

Senior Kata:

1st - Rachel

3rd - David

Senior Kumite:

2nd - David

Honourable mentions: James and Peter.

We extend our thanks to the Ten-Chi Karate Club for organising and hosting the competition.

EKO National Championships, 3rd March, 2012

The Squad traveled down to Birmingham for the annual English and European Karate Organisation National Championships at the Cocks Moors Leisure Centre in Birmingham. We are particularly proud of the following achievements:

Kata (4th kyu and below, Under 11)

3rd - Callum

Kata (4th kyu and below, 16 and over)

3rd - Shaun

Kata (3rd kyu and above, 16 and over)

3rd - Rachel

Kumite (3rd kyu and above, 16 and over)

Quarter-finalist - Michael

Honourable mentions for Luke, Jonathan and Jon.

Ten-Chi Inter-Club, 15th May, 2011

We recently took part in the Inter-Club competition hosted by the Ten-Chi Karate Club.

Once again the squad did very well at this competition and took home more than out fair share of trophies!

Our full list of achievements are:

Junior Kata (group KA0):

1st - Callum

Junior Kata (group KA1):

3rd - Rebecca

Junior Kata (group KA2):

3rd - Ben

Senior Kata:

1st - Jake

2nd - Michael

3rd - Rachel

Junior Kumite (group KU0):

1st - Callum

Senior Kumite:

1st - Jake

2nd - Michael

We extend our thanks to the Ten-Chi Karate Club for organising and hosting the competition.

EKO National Championships, 5th March, 2011

We recently took part in the English and European Karate Organisation National Championships at the Cocks Moor Leisure Centre in Birmingham.

Once again we did not come back empty handed:

Kata (4th kyu and below, 16 and over)

2nd - John

Kumite (3rd kyu and above, 16 and over)

Quarter-finalist - Michael

North East Open, 21st November, 2010

We recently took part in the North East Open Competition held at the Crowtree Leisure Centre in Sunderland.

Once again, as a club we took a trophy in each of the categories we entered. Our full list of achievements are:

Kata (1st kyu and below):

3rd - Michael

Kumite (1st kyu and below):

2nd - Jake

Kumite (16-18 year old, open grade):

Joint 3rd - Jake and Michael

Ten-Chi Inter-Club, 10th October, 2010

We recently took part in the Inter-Club competition hosted by the Ten-Chi Karate Club.

As a club we took a medal in each of the categories we entered. Our full list of achievements are:

Junior Kata (White - Yellow belt):

1st - Callum

3rd - Patrick

Junior Intermediate Kata (Green - Purple belt):

2nd - Sam

Senior Kata:

1st - Jake

2nd - Michael

Senior Kumite:

1st - Jake

2nd - Michael

We extend our thanks to the Ten-Chi Karate Club for organising and hosting the competition.